EN
HAKKIMIZDA
GTZ GENÇLİK FUARI
GTZ AKADEMİ ÖDÜLLERİ
GTZ GELECEK ATÖLYESİ
GTZ SANAT
PROGRAM
KONUŞMACILAR
SPONSORLAR
GALERİ
PROFESYONEL KATILIM
S.S.S.
İLETİŞİM
GİRİŞ YAP
ENGLISH
GTZ Akademi Ödülleri

GTZ Akademi Ödülleri; Hizmet ve eserleriyle, kültür, sanat, teknoloji, bilim, sanayi ve ekonomi alanında önemli katkılarda bulunan, ülkemiz kültür ve sanatının yüceltilmesi için çalışan kişilerin veya kurumların başarılarını vurgulamak, onları motive etmek ve onurlandırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Ödül kategorilerimizle kendi alanlarında unutulmaz izler bırakmış saygıdeğer şahsiyetleri anarak, bu ödülleri almaya hak kazanmış kişi veya kurumların emeklerinin, başarılarının ve öğretilerinin hatırlanması mümkün olmaktadır.

11 farklı kategoride yarışan adaylar 20 Şubat - 20 Nisan tarihleri arasında binlerce kişi tarafından oylandı. GTZ Akademi Ödülleri 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü 17:00’da başlayacak özel bir tören ile sahiplerine ulaşacak.

Photo_1
HAKKINDA

Cemal Kalyoncu - Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanı

Cemal Kalyoncu, 1960 yılında doğan, aslen Trabzon Çaykaralı ancak Bitlis Tatvan doğumlu iş adamıdır. Müteahhitlik yapan babasının ardından, inşaat işleri üzerine İngiltere’de üniversite öğrenimi görmüş ve ülkemize dönmüştür. ATV ve SABAH gazetelerinin sahibi, İstanbul’da 3. Havaalanı projesi dahil olmak üzere, Taksim Yayalaştırma Projesi gibi pek çok büyük ve önemli işin altına imzasını atan, 1974 yılında kurulan Kalyon Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucularındandır. Cemal Kalyoncu hem Türkiye’ye hem de dünyaya pek çok önemli ve kaliteli yaşam alanı kazandırmaya devam etmektedir.
HAKKINDA

Murat Ülker - Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı

1959 yılında doğan Murat Ülker, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde yaptı. 1982 yılında iş hayatına başlayan Murat Ülker, yurtdışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda sektörle ilgili eğitim çalışmalarına katıldı. Bisküvi, çikolata ve gıda sektörüyle ilgili olarak, ABD ve Avrupa’da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulundu. Murat Ülker, gruptaki görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladı. İlerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. 2008 yılından bu yana çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürüyor.
HAKKINDA

Nevzat Aydın - Yemeksepeti.com, CEO

1976 yılında İstanbul'da doğan Nevzat Aydın Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek Silikon Vadisi'ndeki University of San Francisco'da MBA eğitimi aldı. Yemeksepeti.com projesini hayata geçirmek için 2000 yılında Türkiye’ye döndü. Yemeksepeti.com ile ülkemizdeki e-ticaret anlayışına yepyeni bir boyut getiren Nevzat Aydın, yemeksepeti.com'un CEO'sudur. Nevzat Aydın, 2010 yılında ABD Başkanı Barack Obama'nın gerçekleştirdiği Girişimcilik Zirvesi'ne tüm dünyadan davet edilen 150 girişimci arasında yer almaktadır. 2015 yılında Yemeksepeti, Almanya merkezli global online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından 589 milyon dolar değerleme ile satın alındı. Bu, o güne dek Türkiye’de yapılan en büyük internet satışıydı. Sonrasında Nevzat Aydın, satıştan elde edilen karın 27 milyon dolarını 114 Yemeksepeti çalışanına bonus olarak paylaştırdı. Aynı zamanda da Trabzonspor Yönetim Kurulu’nda bulunmaktadır.
HAKKINDA

Emre Zorlu - Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi

1984 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Emre Zorlu, 2006 yılında Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’ni bitirmiş daha sonra 2007-2008 yıllarında İngiltere’de Essex Üniversitesi Yenilik ve Teknoloji Yöneticilik Master programına katılmıştır. Mehmet Emre Zorlu 2009 yılı itibarı ile Vestel Şirketler Grubu’nda çalışmaya başlamıştır. Vestel Elektronik Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra Zorlu Holding ve şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.
HAKKINDA

Nihat Özdemir - Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı

5 Nisan 1950 tarihinde Diyarbakır'da dünyaya gelen Nihat Özdemir, ilk ve orta eğitimini Diyarbakır'da tamamladıktan sonra Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nden Makine Mühendisi olarak mezun oldu. 1973-1975 yılları arasında Ege Üniversitesi Endüstri Bölümü'nde Master yapan Özdemir, 1976 yılında Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.yi kurdu. Özdemir, 2002-2004 yılları arasında Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Başkanlığı’nı yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü'nde 17 yıl başkanvekilliği görevinde bulunan Nihat Özdemir bu görevinden 2011 yılında istifa etti. Nihat Özdemir, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’nın hissedarıdır.
HAKKINDA

Begümhan Doğan Faralyalı - Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı

1976 İstanbul doğumlu Begümhan Doğan Faralyalı, lisans öğrenimini London School of Economics’te Ekonomi ve Felsefe alanlarında tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına New York Arthur Andersen’da danışman olarak başlamıştır. 2004 yılında Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Faralyalı, Doğan Yayın Holding’de İcra Kurulu Üyesi ve Yabancı Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Aynı dönemde Londra Borsası’nda işlem gören Trader Media East’in Hürriyet tarafından satın alınması gerçekleştirilmiştir. Begümhan Doğan Faralyalı, DYH’nin gerçekleştirmiş olduğu en büyük uluslararası satın alma olan bu projede aktif olarak rol almıştır. Yurt dışında edindiği 15 yıllık deneyimin ardından Türkiye’ye dönen Faralyalı, 2010 yılında Kanal D ve CNN Türk’ü de bünyesinde bulunduran Doğan TV Holding’in Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Hâlihazırda Kanal D Romanya Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra 1 Ocak 2012 itibarıyla Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürütmektedir.
HAKKINDA

Pınar Abay - ING Bank Genel Müdürü

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde tamamlayan Pınar Abay, Harvard Business School'da MBA yapmıştır. Kariyerine McKinsey&Company İstanbul Ofisi'nde bankacılık sektörü danışmanı olarak başladıktan sonra şirketin San Francisco ve New York ofislerinde çalışmış ve Yönetici Ortak olmuştur. Ekim 2011’den beri ING Bank Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi olan Abay, 15 Temmuz 2016 itibariyle mevcut görevlerine ek olarak ING Belçika’nın Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanmıştır.
HAKKINDA

Canan Özsoy - General Electric Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

İstanbul doğumlu olan Canan M. Özsoy, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1985 yılında doktora derecesi ile mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde İş Yönetimi alanında master derecesini aldıktan sonra 1989 yılı sonuna kadar Diş Hekimi olarak görev yaptı. 1989-2004 yılları arasında ilaç sanayisinde farklı alanlarda pazarlama yöneticisi olarak görev aldıktan sonra 2004 yılında Global Pazarlama Liderlik pozisyonu için Paris’e taşındı. 2007’de, Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika ve Çin’den Sorumlu Başkan Yardımcısı - Uluslararası Bölge Pazarlama ünvanıyla GE Healthcare iş alanına dahil olan Özsoy, Kasım 2011’de, merkezi Paris’te olan GE Healthcare Mamografi Ürün Grubu Genel Müdürlüğü sorumluluğunu üstlendi. Canan Özsoy, Ağustos 2012’de ise Türkiye’de GE’nin büyümesinden sorumlu olarak GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı & Genel Müdür ünvanını aldı.
HAKKINDA

Hande Çilingir - İnsider CEO'su

Hande Cilingir, 2 Ekim 1986 yılında doğmuştur.  London School of Economics and Shanghai Normal University bitirmiştir. 2006 yılında JCI (Juniors 'Chamber International) tarafından yılın Sosyal Girişimciliği seçilen' BilgiAid 'Projesinin kurucularındandır. Şanghay'da iki yıl yatırım danışmanlığı deneyimi kazanarak IM Academy-Fethiye'yi Serhat Soyuerel ile birlikte kurdu. 2011 yılında, ilk çıkışını yapmış ve Insider'ı kurmuştur. Halen, Insider'ın kurucu ortağı ve CEO'sudur.
HAKKINDA

Emine Kamışlı - Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1966 yılında Adana'da doğan Emine S. Kamışlı, yüksek öğrenimini 1987 yılında The London School of Economics'te Endüstri ve Ticaret Ekonomileri dalında tamamladı. Londra'da bir süre Willis Corroon reasürans brokerliği şirketinde görev alan Kamışlı, 1989 yılında Türkiye'ye döndü. Türkiye'ye dönüşünün ardından Aksigorta'da Ticaret Direktörü olarak göreve başladı. Kamışlı, Esas'ın kurulmasından önce Aksigorta, Akhayat ve Sabancı Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Kamışlı, 2000 senesinde Şevket Sabancı ile birlikte Esas Holding'i kurdu ve halen Esas'ın hazine ve varlık yönetiminden sorumludur.
HAKKINDA

Ayşe Sabuncu - Impact Hub Istanbul Kurucu Ortak

Ayşe Sabuncu 2004 yılında mezun olduktan sonra The Johns Hopkins University’de lisans ve New York University Stern School of Business’ta master yaptı. Kariyerine New York’ta bankacılık ile başlayan Ayşe Sabuncu Zimbabwe ve Güney Afrika’da çalıştıktan sonra 2014 yılında Impact Hub ile tanıştı. Impact Hub Türkiye için yaptığı başvuru onaylandıktan sonra halen kurucu ortak olarak görevine devam etmektedir. Impact Hub, dünyada fark yaratan girişimcilerin bir araya geldiği, Amsterdam’dan San Francisco’ya, 80’den fazla merkezde faaliyet gösteren 13.000 üyeye sahip global bir ağdır. Dünyanın farklı şehirlerindeki Impact Hub’lar farklı alanlardan ortak tutku ve değerleri paylaşan insanları bir araya getirir.
HAKKINDA

Fuat Sami - LabX ve birfikrinmivar Akademi Kurucusu

Fuat Sami, ilk ve orta öğrenimini Türkiye’de tamamladıktan sonra lise eğitimini Eton College’de tamamladı, ve sırasıyla Imperial College’ın lisans ve Imperial Tanaka Business School‘un MBA (Sağlık Yönetimi üzerine) programlarından mezun oldu. Fuat Sami, son 5 senedir ise Helix bünyesinde yaratılan ve girişimcilik hizmetleri sunmak için yola çıkan LabX şirketinin kurucu ortağı ve genel müdürüdür. Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek ve bu heyecanı artırmak adına, Fuat Sami, Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması olan ve 2007’den itibaren her sene daha da büyüyerek devam eden “birFİKRİNmiVAR?” yarışmasını kurmuş ve halen yönetmektedir. 
HAKKINDA

Rıfat Oğuz - Sinemia Bilişim Teknolojileri Kurucusu ve CEO’su

Rıfat Oğuz, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Garanti Bankası ve Turkcell’de çalıştıktan sonra Sinemia isimli özel sinema kulübünü kurdu. Sinemia, üyelerine sinema salonlarında sınırsız film izleme olanağı sunan, Türkiye’nin her yerinde geçerli bir üyelik modelidir. 2015 yılında kullanıma açılan Sinemia yurt içi ve yurt dışından pek çok yatırım almıştır. Son olarak  Revo Capital’den 5 milyon TL yatırım aldı.
HAKKINDA

Arda Kutsal - Webrazzi Kurucusu ve CEO’su

Endüstri mühendisliği lisansı ve MBA derecesine sahip Arda Kutsal, Türkiye'nin lider teknoloji ve yeni ekonomi blogu Webrazzi'nin kurucusudur. Geçmişte BT ve proje yöneticisi olarak önde gelen şirketlerde yöneticilik yapan Kutsal, Argentum Ventures yatırım firmasında Teknoloji Yatırım Yöneticisi olarak görev yaparken Webrazzi'yi kurdu. Kısa sürede alanında en bilinen yayın haline gelen Webrazzi, Arda Kutsal'ın yerel ve bölgesel internet girişimleri, yatırımlar, strateji ve pazarlama konularında danışılabilecek en donanımlı isimlerden biri olarak konumlanmasına yardımcı oldu. Arda Kutsal, Fortune dergisinin "40 yaş altı 40" listesine dahil edilmiş, Webrazzi'yle birlikte Forbes Türkiye'nin Ekim 2010 kapak konusu olmuştur.
HAKKINDA

Kemal Akçalı - Pandora AR Kurucusu ve CEO’su

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuduktan sonra çeşitli firmalarda çalışan Kemal Akçalı 2014 yılında Pandora AR şirketini kuruyor. E-tohum tarafından 2015 yılı en başarılı 15 girişiminden biri seçilen Pandora, İTÜ Çekirdek’in verdiği ofis desteğiyle bugün İstanbul’da konumlanıyor. AR uygulamalarının inşaat sektöründe yaygınlaşmaya başlaması, bugüne kadar butik projeler geliştiren Pandora’nın ölçeklenmesini zorunlu hale getiriyor. Bu sorunu aşmak için yeni bir sistem üzerinde çalıştığını söyleyen Pandora, müşterilere sürekli hizmet sunabileceği ve aylık ödemelerle düzenli gelir yaratabileceği bir model kurguluyor. Artırılmış sanal gerçeklik ile ilgili dünyada bilinen bir servis sağlayıcısı olan Pandora AR son yatırımını 1 Milyon Dolar değerleme ile aldı. Yaptıkları uygulamalar Tech Crunch, New York Times, CBS News, Yahoo Tech gibi basın kuruluşlarında yayınlandı. İhracatını; ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Azerbaycan, Türkmenistan ve Çin gibi ülkelere yapan ve gelirinin %80’i ihracattan oluşan firmanın İstanbul, İzmir ve New York’ta şubeleri bulunmaktadır. Ayrıca Pandora AR şu an İzmir'de girişimcileri bir araya getiren 8digit isimli bir girişimci merkezi kuruyor. Kâr amacı gütmeyen bu kuruluşla İzmir’deki girişimler için bir çekim merkezi oluşturulması hedefleniyor.
HAKKINDA

Vestel

Faaliyetine kuruluş yılı 1984’te başladı. Zorlu Holding bünyesine katıldığı 1994 yılından beri ise üretim gücünü, ihracatını ve sahip olduğu pazar payını katlayarak artırmayı sürdürmektedir. Bünyesinde yer alan 13’ü yurtiçi 13’ü yurtdışı olmak üzere toplam 26 şirketle, tüm dünyaya tüketici elektroniği, beyaz eşya, bilgi teknolojileri ve dijital alanlarında geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ar-Ge’ye her sene yıllık ciro-sunun yüzde 2’si kadar yatırım yapan Vestel, geliştirdiği dünyanın en son teknolojilerini hem Türkiye’ye hem de dünyaya satıyor. Vestel’in 4’ü Manisa’daki Vestel City’de, diğerleri İTÜ Teknopark, İngiltere, Çin ve Tayvan’da olmak üzere toplam 8 Ar-Ge merkezi bulunmaktadır.
HAKKINDA

Arçelik

Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteren Arçelik A.Ş. yaklaşık 25.000 çalışanı, Türki-ye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika ve Taylan’da 15 üretim tesisi bulunmaktadır. 26 ülkede satış ve pazarlama ofisi ve kendisine ait 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 130’dan fazla ülkede ürün ve hizmet sunmakta olan bir Türk şirketidir. Türkiye’deki 8 Ar-Ge merkezi ve Tayvan’daki Ar-Ge ofisinde, 1000’in üzerinde Ar-Ge çalışanı ile farklı coğrafyalardaki tüketicilerin beklentilerine uygun ve müşterilerin hayatına değer katan yenilikçi ürünler geliştirmektedir
HAKKINDA

Siemens

Elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalizasyon alanlarına odaklanan Siemens, 200'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Enerji verimliliği ve kaynak tasarrufu sağlayan teknolojilerin üretiminde dünyanın en büyük markalarından biri olan Siemens, Endüstri 4.0 alanında büyük gelişmeler göstermekle beraber, denizüstü rüzgâr türbinlerinde birinci sırayı alırken, enerji üretimine yönelik kombine çevrim gaz türbinlerinde dünya liderlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Siemens ayrıca, enerji iletimi çözümlerinde de önemli bir tedarikçi ve endüstriyel otomasyon, sürücüler, yazılım ve altyapı çözümlerinde de öncü bir şirket olarak konumlanıyor. Aynı zamanda, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme sistemleri gibi tıbbi görüntüleme cihazlarında da önemli tedarikçilerinden olan Siemens, laboratuvar diagnostiğinin yanı sıra klinik BT alanında da lider bir şirket. 
HAKKINDA

Bosch

Bosch, 1967 yılında Robert Bosch GmbH Stuttgart ile Siemens AG Munich’in ortak girişimiyle kurulan bir şirkettir. Bosch’un Türkiye'deki iştiraki BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1992 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Ana markaları Bosch ve Siemens, özel markası Gaggenau ve yerel markası Profilo ile Türkiye'nin yabancı yatırımlı beyaz eşya şirketidir. Türkiye de Çerkezköy fabrikalarında soğutucu, çamaşır makinesi, fırın, gardrop tipi buzdolabı, ve bulaşık makinesi olarak beş ana grupta üretim yapmaktadır. Fabrikada Türk-Metal Sendikası bulunmaktadır. 550.000 metre kare alana sahiptir. Türkiye'deki idari merkezleri Ümraniye / İstanbul'dadır.
HAKKINDA

Ford Otosan

Ford Otosan (Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.), Ford Motor Company ve Koç Holding’in eşit oranda hisse sahibi oldukları halka açık bir şirkettir. Türkiye’nin ilk otomobil şirketi olarak 1959 yılında kurulan Ford Otosan, 1969 yılında ilk Türk otomobili olan Anadol’u ve 1986 yılında Türkiye’nin ilk yerli dizel motoru ERK’i üretmiş ve 2009 yılında Türkiye’den Amerika kıtasına araç ihraç eden ilk şirket olarak ulusal otomotiv endüstrisinin öncülüğünü üstlenmiştir Mevcutta beş ayrı tesiste faaliyet göstermekte ve 10.000’i aşkın kişiye istihdam sağlamaktadır. 1440 Ar-Ge mühendisi kadrosuyla Türkiye’nin özel sektördeki en büyük Ar-Ge organizasyonlarından birine sahiptir.
HAKKINDA

Prof. Dr. Adnan Yüksel - Biruni Üniversitesi Kurucu Rektör 

Kabataş Erkek Lisesini 1980 yılında bitiren Prof. Dr. Adnan YÜKSEL, Hacettepe Üniversitesi’nde başladığı tıp eğitimini, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi’nde 987 yılında derece ile bitirmiştir. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Nörolojisi ve Tıbbi Genetik alanlarında üç ayrı dalda uzmanlık yapmıştır. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde akademik hayata devam eden Yüksel, 1995 yılında doçent, 2001 yılında profesör unvanını almış, 2007 - 2010 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbi Genetik Anabilim Dalı başkanlığını yürütmüştür.

Yüksel, akademik hayattaki başarılarını gençlerimize aktarabilmenin heyecanını ilk olarak 2010 yılında Bezmialem Vakıf Üniversitesinin kurucu rektörü olarak yaşamıştır. Daha sonra 2013 yılında Dünya Eğitim Vakfını kurarak sağlık alanında tematik bir üniversite olan Biruni Üniversitesini ülkemize kazandırmıştır. Halen Biruni Üniversitesinin kurucu rektörü olarak görev yapmaktadır.

Akademik bilimsel kurullarda görev alan ve 100’den fazla bilimsel yayını bulunan Prof. Dr. Yüksel, benzer bulgulara sahip takip ettiği hasta grubunun yeni bir gen olan “clp1 mutasyonu” na bağlı olduğunu, hastaların yaklaşık 400 yıl önce (16 kuşak) aynı atadan geldiğini çalışma ekibiyle bulmuş ve bu çalışma Nisan 2014 te tıp alanında dünyaca ünlü CELL dergisinde kapak olmuştur.

HAKKINDA

Prof. Dr. Erhan Afyoncu - Milli Savunma Üniversitesi Rektör

Erhan Afyoncu, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümü Tarih Öğretmenliği Anabilim Dalından 1988 yılında mezun oldu. Bir yıl sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümünde araştırma görevlisi olarak 1989 yılında işe başladı. Erhan Afyoncu, 1997 yılında doktorasını yaptı, 2000 yılında yardımcı doçent oldu. 2001 yılında Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümüne geçti. 2014 yılında ise profesör oldu. 2009-­2015 yılları arasında Habertürk televizyonunda Murat Bardakçı ve Pelin Batu ile birlikte “Tarihin Arka Odası” adlı bir tarih programı yaptı. Erhan Afyoncu, 11 Nisan 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi. 2016 yılı itibariyle Marmara Üniverstesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanı oldu. Afyoncu, son olarak, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı talimatıyla tüm okullarda dağıtılan '15 Temmuz 2016 Türkiye’yi Darbeyle İşgal Teşebbüsü' adlı broşürü hazırladı.  31 Temmuz 2016 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan askerî yükseköğretim kurumuna rektör olarak atandı.
HAKKINDA

Dr. Tolga Kurtoğlu - Xerox PARC CEO’su

Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Tolga Kurtoğlu, A.B.D Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Ardından A.B.D Teksas Üniversitesi Austin’de doktora eğitimini tamamladı. Dr.Tolga Kurtoğlu 2006 ile 2010 yılları arasında Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’da Araştırmacı Bilim İnsanı olarak çalıştı. Silikon Vadisi’ndeki en köklü araştırma merkezlerinden biri olan Palo Alto Research Center (PARC)’da Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Gömülü Sistemler ve IoT üzerine çalışmalar yapan bir araştırma ve geliştirme laboratuvarının direktörlüğü de yapan Dr. Tolga Kurtoğlu 2017 yılında Xerox PARC’a CEO olarak atandı. Dr. Kurtoğlu’nun değişik akademik alanlarda 60’dan fazla yayını bulunmaktadır ve aralarında ASME, Design Society, IEEE, Prognostics ve Health Management Society’nin de bulunduğu akademik ve bilimsel kurullarda idari görevlerde de bulunmuştur.
HAKKINDA

Prof.  Dr. Aydoğan Özcan - Cep Telefonundan DNA Mikroskopu

Kaliforniya Üniversitesi (Los Angeles) ve Howard Hughes Sağlık Enstitüsü'nde profesör olarak görev yapan Aydoğan Özcan, Kaliforniya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ne bağlı Biyo-ve Nano-Fotonik Laboratuvarı'nı yönetiyor; Kaliforniya Nano Sistemleri Enstitüsü'nde yardımcı direktör olarak çalışmalarını yürütüyor. 33 adet yayımlanmış patenti ve 20'den fazla onay bekleyen patent başvurusu olan Özcan'ın bir kitabı ve önde gelen hakemli dergi ve konferanslarda yayımlanan 450'den fazla makalesi bulunuyor. Prof. Dr. Özcan, Uluslararası Fotonik Topluluğu (SPIE), Amerikan Optik Topluluğu (OSA) ve Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) asli üyesi olup, hesaplamalı görüntüleme, algılama ve tanı konularına yaptığı üstün katkılardan dolayı alanlarında en prestijli ödüllere layık görülmüştür. Son olarak Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Ödülü’ne layık görülmüştür.
HAKKINDA

Doç. Dr. Mete Atatüre - Işığın Sesini Ölçen Adam

1975 doğumlu fizikçi akademisyen Mete Atatüre, ortaöğrenimini Gazi Anadolu Lisesi'nde, yüksek öğrenimini Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünde tamamladı. Boston Üniversitesi Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı’nda doktora yaptı. 2002-2007 yılları arasında Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü Kuantum Fotonik Grubu’nda Ataç İmamoğlu ile çalıştı. 2007’de Cambridge Üniversitesi, Cavendish Laboratuvarı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2011 yılında doçentlik unvanını kazandı. Cambridge Üniversitesi Fizik bölümünde öğretim üyesidir. Kuantum fiziği alanında çalışmaktadır. Işığın doğasını daha iyi anlamak üzere çalışmalar yapan Atatüre, ölçülmesi imkânsız olarak kabul edilen “ışık seviyesinin gürültü ölçümü”nü gerçekleştirmiştir.
HAKKINDA

TÜRGEV - Eğitime Destek Programları Merkezi

Eğitime Destek Programları Merkezi, 2014 yılında TÜRGEV tarafından kurulan ve zülcenâheyn İslam alimeleri yetiştirmeyi hedefleyen, uzun soluklu bir eğitim projesidir. Çağımızın ihtiyacı olan donanıma sahip ilim adamları yetiştirmek maksadıyla tüm alanlardan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimlerine devam eden hanım öğrencilerin eğitim ve araştırmalarını başarıla yürütmelerini sağlayıcı her türlü hizmet ve desteği sunmayı hedeflemektedir.
HAKKINDA

Gençlik ve Spor Bakanlığı - Gençlik Kampları

T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, gençlerin serbest zamanlarını çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş tesislerdir. Kamplara katılan gençlerin ulaşım konaklama ve yemek ihtiyaçları Gençlik ve Spor Bakanlığınca karşılanmakta ve gençlerden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Gençlik kampları 12 – 15 yaş grupları için "Ücretsiz Deniz Kampları" 16 – 22 Yaş grupları için "Ücretsiz Doğa Kampları" adı altında düzenlenmektedir.
HAKKINDA

TÜSİAD - Bu Gençlikte İŞ Var!

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! üniversite öğrencilerine yönelik bir iş fikri yarışmasıdır. Üniversite öğrencisi genç girişimci adaylarının gerekli mekanizmalar ile desteklendikleri takdirde, Türkiye’nin büyümesi ve kalkınmasında kilit bir rol oynayacakları inancından yola çıkarak 2011 yılından beri düzenlenmektedir. Yarışma ile TÜSİAD üniversite öğrencilerinin girişimciliğe ilişkin farkındalığını artırmayı ve gençlere girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmayı amaçlamaktadır.
HAKKINDA

Girişimcilik Vakfı - Fellow Programı

2014 yılında girişimciliğin önemini bilen ve değişimin anahtarı olduğuna inanan iş insanları ve fikir önderleri tarafından kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı (Girvak) girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ve girişimciliğin gençler arasında bir kariyer seçeneği haline gelmesi amacı ile çalışıyor. Fellow Programı da bu hizmete yönelik Girvak tarafından hayata geçirilen bir projedir. Fellow Programı ile risk almaya açık, birey olma yolunda adım atmış ve değişim yaratmak isteyen üniversite öğrencilerine odaklanılıyor. 6 aşamalı bilimsel bir seçim süreci ile belirlenen girişimcilik potansiyeli yüksek gençlere program içinde; hayatlarını değiştirecek ilhamı ve networkü, bu program dahilinde aldıklarını topluma geri vermelerini sağlayacak etkinlikleri yapabilme şansı, start-up'larda ya da şirketlerde staj imkanı ve burslar veriliyor.
HAKKINDA

Millî Eğitim Bakanlığı - Türkiye Maarif Vakfı

Yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dâhil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek.
HAKKINDA

Aslı Enver - Kardeşim Benim

Aslı Enver, 10 Mayıs 1984 tarihinde Londra’da ailesinin ikinci çocuğu olarak doğmuştur. İlkokulu Londra’da okudu. Aslı Enver 1996 yılında 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Londra’dan İstanbul’a taşınmıştır. Pera Güzel Sanatlar Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Haliç Üniversitesi'nin Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur. Hayat Bilgisi, Kavak Yelleri, Suskunlar gibi dizilerde oynadı. Son olarak 2016’da vizyona giren ve yıllar sonra karşılaşan iki kardeşin hikayesinin anlatıldığı "Kardeşim Benim" adlı sinema filminde Murat Boz ve Burak Özçivit ile birlikte başrolde oynadı. Şu an Kış Güneşi isimli dizide rol alıyor.
HAKKINDA

Şebnem Bozoklu - Albüm

Şebnem Bozoklu, 20 Ağustos 1979 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. 1996 yılında Kadıköy Kız Lisesi’ni bitirdi. 2000 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 2001 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Oyunculuk Bölümü’nde eğitim almaya başladı ve 2004 yılında mezun oldu. Canım Ailem, Emret Komutanım, Selena, Ulan İstanbul gibi dizilerde oynadı. Son olarak 2016’- yılında Cannes Film Festivali’nde Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülü ve birçok ödül alan “Albüm” adlı sinema filmde oynamıştır.
HAKKINDA

Tuba Büyüküstün - İstanbul Kırmızısı

Tuba Büyüküstün, 5 Temmuz 1982 tarihinde, İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul Özel Doğuş Okulları'nda ortaöğrenimi tamamlayan Büyüküstün, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı bölümünü kazandı. Bir yandan üniversite öğrenimine devam ederken bir yandan da reklam filmlerinde rol alarak TV dünyasına adımını atan Büyüküstün, yönetmen Tomris Giritlioğlu sayesinde oyunculuğa başladı. Sultan Makamı, Çemberimde Gül Oya, Asi gibi dizilerde oynadı. Şu an Cesur ve Güzel adlı dizide rol alıyor. Son olarak 2017 yılında Ferzan Özpetek’in “İstanbul Kırmızısı” adlı filminde oynamıştır.
HAKKINDA

Serenay Sarıkaya - İkimizin Yerine

Serenay Sarıkaya 1 Temmuz 1991 yılında Antalya’da dünyaya geldi. Liseden mezun olduktan sonra, Sinan Çetin tarafından kurulan yapım şirketinde oyunculuk eğitimleri aldı. Avrupa’da katıldığı Güzellik Yarışmasında Türkiye’yi temsil etti. Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen bu yarışmayı 4. sırada tamamladı. Ardından Miss Turkey yarışmasında 2. oldu. Adanalı, Lale Devri, Medcezir gibi dizilerde oynadı. Son olarak 2016 yılında “İkimizin Yerine” isimli sinema filminde oynamıştır.
HAKKINDA

Aslıhan Gürbüz - Kor

Aslıhan Gürbüz, 16 Şubat 1983 tarihinde Çanakkale‘de doğmuştur. Bursa’nın İnegöl İlçesinde Müşerref Muzaffer Samda İlköğretim Okulunda okudu. Meslek lisesinde Bilgisayarlı Muhasebe okuduktan sonra Konya Selçuk Üniversitesi Konservatuar Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur. Ödül aldığı Yahşi Cazibe dizisi ile Zeytin Tepesi, Muhteşem Yüzyıl: Kösem gibi dizilerde oynadı. Son olarak 2016 yılında birçok ödül alan Zeki Demirkubuz’un “Kor” isimli filminde oynamıştır.
HAKKINDA

Ufuk Bayraktar - Dağ 2

Ufuk Bayraktar, 12 Eylül 1981 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Trabzonlu Cevahir Bayraktar, annesi Kilisli Şenel Hanımdır. Liseyi Gürsoy Koleji’nde okuduktan sonra eğitim hayatını sonlandırdı. Babasının Cihangir’de işlettiği Firuzağa Kahvesi’nde çalışmaya başladı. Burada 2003 yılında film yönetmeni Zeki Demirkubuz tarafından keşfedildi. Ezel, Yeni Baştan, Milat gibi dizilerde oynadı. Kader, Ali’nin Sekiz Günü, Çanakkale 1915, Dağ gibi filmlerde de oynadıktan sonra son olarak 2016 yılında “Dağ 2” filminde oynadı.
HAKKINDA

Gürkan Uygun - Hep Yek 2

Gürkan Uygun, 27 Mayıs 1974 tarihinde İzmit Yarımca’da bir işçi ailesinin doğmuştur. Lise yıllarında tiyatro yapmaya başladı, 1990 yılında amatör olarak tiyatroya başladı. Dormen Tiyatrosu‘unda eğitim aldı. 7 yıl Dormen tiyatrosunda oyunculuk yaptı. Oynadığı tiyatro oyunlarının yanı sıra 1994 yılından itibaren dizilerde de oynamaya başladı. Üniversiteyi de İstanbul Üniversitesi konservatuvar tiyatro bölümünde bitirdi. Kurtlar Vadisi, Muhteşem Yüzyıl, Kaçak gibi dizilerde oynadı. Son olarak 2017 yılında “Hep Yek 2” adlı sinema filminde oynadı.
HAKKINDA

Ahmet Kural & Murat Cemcir - Çalgı Çengi İkimiz

"Ünlü oyuncu ve komedyen Ahmet Kural, 10 Kasım 1982 tarihinde, emniyet müdürü babasının görev yeri olan Kütahya’da dünyaya geldi. Konservatuvarda okuyan ablasının etkisiyle oyuncu olmaya karar veren Kural, lise yıllarında tiyatro çalışmalarına katıldı, Selçuk Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünü bitirdi ve Bilkent Üniversitesinde master yaptı Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde oyunculuk eğitimi aldı. Murat Cemcir, 30 Kasım 1976 tarihinde Tokat, Niksar’da doğmuştur. Mustafa Kemal Üniversitesi Otomotiv Bölümünden mezun olmuştur. 2010 yılında “Çalgı Çengi” filminde oyuncu Ahmet Kural ile başrol oynamış ve dikkatleri çekmiştir. İkili birlikte son olarak 2016 yılında “Çalgı Çengi İkimiz” adlı sinema filminde oynadı."
HAKKINDA

Cengiz Bozkurt - Küçük Esnaf

Cengiz Bozkurt, 1965 yılında Nevşehir’e bağlı Gülşehir’de doğmuştur. Liseyi Ankara Atatürk Lisesinde okudu. Sonra ODTÜ Fizik bölümüne girdi. 1984 – 1990 arasında burada okurken ODTÜ’de kampüsde gördüğü bir ilanla tiyatro topluluğuna katıldı. 1990 yılında İkinci sınıftayken tiyatrocu olmaya karar verip okuldan ayrıldı ve okulda tanıştığı bir İngilizce öğretmeni ile evlenip İngiltere’ye gittiler. 14 yılık İngiltere serüveninde işportacılık, taksi şoförlüğü, bulaşıkçılık, garsonluk, tezgahtarlık, mahkeme tercümanlığı gibi işlerde çalıştı. Son dönemlerde orada faaliyet gösteren bir eğitim kurumu bünyesinde Türkçe tiyatro yapmaya başladı. Sonra, İngiltere’de tekrar üniversiteye girdi. Londra Üniversitesi’ne bağlı Goldsmiths, University of London’da “BA Media and Communications” bölümünden (Goldsmiths Güzel Sanatlar Fakültesi’nden) 1996 da mezun oldu. Bu bölümde, Televizyon, Sinema ve İletişim okudu. 2000 yılında Londra’da kurucuları arasında olduğu, Arcola Theatre’ın Genel Sanat Yönetmenidir. Leyla ile Mecnun dizisinde oynadı. Son olarak “Küçük Esnaf” adlı sinema filminde oynadı.
HAKKINDA

Şahan Gökbakar - Recep İvedik 5

Şahan Gökbakar, 22 Ekim 1980 tarihinde, İzmir’de dünyaya geldi. Gençlik yıllarını Ankara’da geçiren Gökbakar, ilkokuldan lise sona kadar Odtü Koleji’nde okuduktan sonra 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne kayıt oldu. Çeşitli televizyon programları yapan Şahan Gökbakar, Celal ile Ceren, Recep İvedik gibi filmlerde yer aldı. Son olarak 2016 yılında “Osman Pazarlama” adlı sinema filminde oynadı.
HAKKINDA

Aselsan

Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN; başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı ihtiyaç makamlarının, haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojilerine yönelik ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok geniş bir ürün yelpazesine sahip bulunmaktadır. ASELSAN bugün, özgün ürünlerini ihraç eden, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi (Defense News Top 100) listesinde yer alan, yerel kuruluşlar ile iş birliği modelleri kurgulayarak uluslararası pazarlarda ortaklıklar kuran, yatırım yapan bir marka haline gelmiştir.
HAKKINDA

Bozankaya

Raylı sistemler ve toplu taşımacılık alanında yatırımlarına hızla devam eden Bozankaya, dünyanın en büyük araştırma ve danışmanlık gruplarından biri olan Frost & Sullivan tarafından "2015 Avrupa'da Yılın Şirketi"seçildi. Bozankaya, ilk yerli yüzde 100 alçak tabanlı Tramvay ve Trambüs projelerini hayata geçirdi. Türkiye ve Almanya'da bulunan üretim ve Ar-Ge merkezleri ile Bozankaya, inovatif araçlarını düşük maliyetler sunarak kısa sürede üretebilmektedir.
HAKKINDA

Baykar

Baykar Makina 1984 yılında Makina Yük. Müh. Özdemir Bayraktar tarafından otomotiv sanayine yerlileştirmeye tabi hassas motor, pompa ve dişli kutusu parçalarının imalatı konusunda hizmet etme amacıyla kurulmuştur. 2000’li yıllara kadar Tofaş, Uzel Traktör, Mercedes Benz Türk A.Ş vb. otomotiv sanayiinin öncü firmalarına yan sanayi olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Daha sonrasında İnsansız Hava Aracı Sistemleri ve alt sistemlerinin milli olarak tasarlanıp üretilmesi amacıyla yoğun bir Ar-Ge çalışması sürecine girmiştir. Özellikle ithali füze rejimi kurallarına tabi olan aviyonik, güdüm ve kontrol sistemleri alanına yoğunlaşarak öz sermaye ile finanse edilen Ar-Ge faaliyetleri sonucu farklı tipte İHA Sistemleri’ni elektronik, yazılım ve tasarımıyla Milli ve Özgün bir şekilde geliştirerek ülkemizin hizmetine sunmaktadır.
HAKKINDA

Tai

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), 28 Haziran 1973 tarihinde Türkiye'nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur. 2005 yılında TAI'nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırılmıştır. Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletmiş, havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumuna gelmiştir.
HAKKINDA

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı, Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı olan ulusal hava yolu şirketi. Türk Hava Yolları'nın merkezi İstanbul'dadır. Türk Hava Yolları'nın uçuş ağı Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika'ya kadar uzanmaktadır. Skytrax'ın 2016 ödüllerine göre arka arkaya 6. kez Avrupa'nın en iyi hava yolu seçilmiştir ve hâlihazırda dünyanın en iyi 4. havayoludur. Ayrıca pek çok alanda yüksek dereceler elde etmiştir. Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları; 117 ülkede, 49'u iç hat, 243'ü dış hat olmak üzere 292 şehir ve 295 havaalanına uçmaktadır. Bu geniş uçuş ağı sayesinde dünyanın en çok ülkesine sefer düzenleyen havayolu unvanına sahiptir.
HAKKINDA

Türkiye Basketbol Federasyonu - Tribüne Renk Kat; Fans Against Violence

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 2014 yılı teklif çağrısı döneminde Erasmus+ Sport programı kapsamında başvurduğu "Fans Against Violence" adlı projesi, Avrupa Komisyonu tarafından Türkiye'de finansal olarak desteklenmeye değer görülen ilk ve tek projedir. TBF liderliğinde Bulgaristan, Hırvatistan, İspanya ve Litvanya Basketbol Federasyonlarının ortaklığında düzenlenen Brüksel’e bağlı yönetilen bir Avrupa Birliği projesidir. Projenin işleyişi, Basketbol Federasyonu’nun katılımcı taraftarları karar süreçlerine dahil etmesi üzerine kuruldu. Bu doğrultuda  Fans Against Violence’in Türkçe ismini taraftar kendi belirledi. Yapılan anketin sonucunda taraftarın tercihi “Tribüne Renk Kat“ oldu.
HAKKINDA

Eş Pedal Derneği - Eşpedal Bisikletle Obezite Engelini Aşıyoruz

Eşpedal Derneği’nin düzenlediği “Eşpedal Bisikletlerle Obezite Engelini Aşıyoruz“ isimli projedeki amacı engelli bireylerin hareket sınırlılığını ortadan kaldırmak, toplumsal hayatın her alanına katılımını sağlamak, sportif faaliyetlere engelli bireylerin tandem bisikletlerle katılımını teşvik etmektir.
HAKKINDA

Aşhane - Komşum Aç Yatmayacak

Aşhane “Komşum Aç Yatmayacak” projesiyle evsizlere her gece çorba dağıtmayı hedefleyen sosyal sosyal sorumluluk projesidir. Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman, kendi imkanlarıyla oluşturduğu “aşhane” aracıyla, günde yaklaşık 500 evsiz kişiye çorba ve ekmek dağıtıyor. Aracın üzerine de “Komşum aç yatmayacak” yazdıran Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman, İstanbul’da bulunan evsizlerin ve mültecilerin karnını doyuruyor.
HAKKINDA

Okçular Vakfı - Geleneksel Fetih Kupası

Türkiye Okçuluk Federasyonu ve Dünya Okçuluk Federasyonu ile birlikte gerçekleştirilen, dünyada düzenlenen en büyük sivil okçuluk organizasyonu olarak kabul edilen Geleneksel Fetih Kupası, yerli ve yabancı birçok sporcunun katılımı ve basın kuruluşlarının ilgisi ile adından bahsettiren organizasyonlar arasında yerini almaktadır.
HAKKINDA

Türkiye Beyazay Derneği - Aşmak İçin Harek(ET)

Türkiye Beyazay Derneği’nin başlattığı T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gençlik Spor Bakanlığı’nın destekleriyle yürüteceği Aşmak İçin Hareket kampanyasında hedef; engelli bireyler ile engelsiz bireyleri tanıştırmak, 100.000 engelli ile 100.000 engelsiz bireyi spor yaptırarak birlikte olmalarını sağlamak. "Engelleri" her anlamda yıkacak bu kampanya ile engelli-engelsiz bireylerimizin sosyal uyumları güçlenecek, yaşam standartları gelişecek, engeli bireylerin toplumdan uzaklaşmalarına izin verilmeden toplumun merkezinde, hayatla iç içe olmaları sağlanacak.
HAKKINDA

İstanbul Devlet Tiyatrosu - Jennifer’in Düğünü / Osman Gazi

Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Bilecik Tekfuru Digenis, Yarhisar Tekfuru Dukas’ın kızı Jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen Osman Bey, pusu kurulup öldürülecektir. Düğün gecesi için Bizans’ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. İnegöl Tekfuru Nikola ve General Muzalo’nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır. Osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar. Kadın kılığına sokarak düğüne getirdiği askerleri sayesinde pusuyu bertaraf eder. Aynı anda hem Bilecik Kalesi’nde, hem düğün alanında başlayan savaş Osman Bey'in zaferiyle sonuçlanır.


Yazar : İskender Pala
Yönetmen : Hidayet Erdinç
Oyuncular: Nihal Tercan, Erdoğan Aydemir, Göker Ersivri, Bahar Yanılmaz, Can Sözeri, Fatih Altınağaç, Eray Cezayirlioğlu, Metehan Kuru, Emre Akarsu, Can Baykan, Begüm Şen, Özge Sivrikaya, Murat Turhan, Ozan Uz, Zekayi Metin, Hakan Güngör

HAKKINDA

İstanbul Şehir Tiyatroları - On İki Öfkeli Adam

Şüphelinin suçlu olduğunun genel kabul görüldüğü jüride, bir üye bu karara karşı çıkarsa ne olur? 12 jüri üyesi üzerinden adalet kavramını sorgulayan oyun tiyatro seyircisi ile buluşuyor.


Yazan: Reginald Rose
Çeviren: Cemal Berk
Yönetmen: Arif Akkaya
Oyuncular: Ahmet Özaslan, Ali Gökmen Altuğ, Burteçın Zoga, Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Gün Koper, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, Metin Çoban, Nihat Alpteki, Rahmi Elhan, Serdar Orçin, Yalçın Avşar

HAKKINDA

BKM - Güldür Güldür Show

Günlük hayatın sıradan konularına farklı bir bakış açısı ile yaklaşan Güldür Güldür Show, aileden aşka, şöhretten teknolojiye, futboldan arkadaşlığa, birçok konuya yine kendi mizah anlayışı ile yeni yaklaşımlar ve çözümleri ile kahkahanın adresi olmaya devam ediyor.


Senaryo: Murat Kepez
Yönetmen: Meltem Bozoflu
Oyuncular: Alper Kul, Aylin Kontente, Doğa Rutkay, Onur Atilla, Çağlar Çorumlu, Onur Buldu, Aziz Aslan, Özge Borak, Meltem Yılmazkaya, Yavuzhan Doğan, Dilşah Demir, İrem Sak, Burak Topaloğlu

HAKKINDA

Sadri Alışık Tiyatrosu - Guguk Kuşu

Guguk Kuşu, tutuklu olduğu cezaevinde çalışmaktan kurtulmak için deli taklidi yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevk edilen bir mahkûmun burada geçirdiği zamanı konu alıyor. McMurphy özelinde “deli kimdir?” “delileri sistem mi yaratır?”, “kim deli ya da kim akıllı” sorularına yanıt arıyor. Mahkûm McMurphy bu süre içerisinde hem kurallara uymuyor hem kaçma planları yapıyor hem de diğer hastalarla farklı bir diyalog kuruyor. Oyunda gelişen bir dizi olaylar üzerinden birbirlerine üstünlük kurma çabaları normal olmaya çalışmanın deli olmaya çalışmaktan daha zor olduğu mizahi bir dille anlatılıyor.

Yazan: Ken Kesey
Çeviren: Bilge Koloğlu
Yöneten: Şakir Gürzumar
Oyuncular: Oktay Kaynarca,Deniz Uğur,Galip Erdal, Levent Can, Kevork Türker, Yiğit Pakmen, Melda Narin, Ali Deniz Çelik, Onur Kırat, Umut Avcı, Gamze Uçar, Dorukan Kenger, Engin Demircioğlu, Onur Yenidünya ve Kayhan Yıldızoğlu

HAKKINDA

Yılmaz Erdoğan - Münaşaka

Uzun soluklu bir aradan sonra tiyatro seyircisiyle buluşacak olan Yılmaz Erdoğan, bir yandan dijital teknoloji ve sosyal medyaya dair güçlü tespitleriyle bir yandan da kendine dair merak edilen sorulara vereceği cevaplarla seyirciyi çok komik ve ''hakiki'' bir yolculuğun içine alacak.


Yazan, Oynayan: Yılmaz Erdoğan

 1. Vecihi Hürkuş İş Adamı Ödülü

  Vecihi Hürkuş; Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden birisi olan mühendis ve pilot. I. Dünya Savaşı’nda ilk düşman uçağını düşüren Türk pilot olan Vecihi Hürkuş, kendi adını taşıyan uçakları üreterek ilk Türk uçak tasarımcısı ve yapımcısı olmuş, Türkiye’deki ilk uçuş okulunu kurmuş, ilk kadın pilotu eğitmiş ve de ilk Türk sivil havacılık okulunun kurucusu olmuştur. 


 2. Gül Esin Aydın İş Kadını Ödülü

  Gül Esin Aydın; 
  1933 yılında Türkiye'nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin, Aydın'ın Çine İlçesi, Karpuzlu Bucağı'nın muhtarlığını yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir. Muhtar olmasının ardından kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklayan Gül Esin, kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde etmiştir.


 3. Hezarfen Ahmet Çelebi Girişimcilik Ödülü

  Hezarfen Ahmet Çelebi; 
  17. Yüzyılda Osmanlı’da yaşamış bir Türk bilgini olan Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır. Hezârfen, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı'nda deneyler yapmıştır. Ayrıca, Leonardo Da Vinci'nin uçma konusundaki çalışmalarından ve kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri'den ilham aldığı sanılmaktadır.

   
 4. İbrahim Müteferrika Yeni Nesil Endüstri Uygulaması Ödülü

  İbrahim Müteferrika;
  Tarihçi, Bilim Adamı, Matbaacı, yayımcı, yazar ve çevirmen olan Müteferrika, Osmanlı Devleti’nde yayın evi kurup Türkçe kitap yayımlayan ilk kişidir. Kurmuş olduğu matbaada ömrü boyunca 17 kitap basmış ve aynı zamanda Yalova’da kâğıt fabrikası kurma girişimlerinde de bulunmuş, Lehistan’dan ustalar getirtmiştir.

   
 5. Biruni Bilim İnsanı Ödülü

  Biruni; 
  Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınmakta olan Biruni, yaşadığı yüzyılın en büyük matematikçisi olarak farklı alanlarda yaklaşık 180 adet eser ortaya koymuştur. Astronom, Tarihçi, Botanikçi, Eczacılık uzmanı Jeolog, Şair, Mütefekkir, Matematikçi, Coğrafyacı ve Hümanist sıfatlarının tamamına layık görülen Biruni için UNESCO tarafından çıkarılan derginin özel bir sayısı hazırlanmıştır. 

   
 6. İbni Haldun Gençlik Politikalarına Katkı Projesi Ödülü

  İbni Haldun;
  Çeşitli yazarlar tarafından siyasal bilimlerin ve sosyolojinin kurucusu olarak gösterilmekte olan İbni Haldun’dan önceki tüm tarihçiler olayları tek tek ele alıp, hikâye gibi anlatıp, bir senteze gidemezlerken, Haldun tek tek fenomenlerden yola çıkarak ünlü tarih tezini öne sürmüş, böylelikle de sosyoloji adını verdiğimiz bilim dalı kendisiyle başlamıştır.


 7. Cahide Sonku Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü

  Cahide Sonku;
   Asıl adı Cahide Serap. Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni ve ilk kadın yıldızıdır. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Muhsin Ertuğrul’lu döneminin de gözde isimlerindendi. Ömrünün son yılları ne yazık ki sefalet içinde geçti. 1981’de vefat etti. 

   
 8. Kartal Tibet Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü

  Kartal Tibet; 
  1960’ların Karaoğlan’ı, 1970’lerin Tarkan’ı, genç-yaşlı demeden sayısız insanı ekran başına getirebilen saygıdeğer sanatçı Tibet’in oyunculuk kariyeri 10 yıl kadar sürdükten sonra ilk kez 1977’de Tosun Paşa filmiyle yönetmenliğe adım atmış, çoğunluğunda Kemal Sunal’ın rol aldığı 56 adet film yönetmiş ve TV döneminin de başlamasıyla tüm Türkiye’nin çok sevdiği Süper Baba, Bizim Aile gibi dizilerin de 200’den fazla bölümünü çekmiştir.

    
 9. Ali Kuşçu Yenilikçi Teknoloji Şirketi Ödülü

  Ali Kuşçu;
  15. yüzyılda yaşamış olan önemli bir astronomi ve matematik bilgini olan Ali Kuşçu'nun astronomi ve matematik alanında yazmış olduğu iki önemli eseri vardır. Uluğ Bey Rasathanesi’nde Uluğ Bey’in ölümüne kadar görev yapmış Kuşçu, bir süre sonra kendisine Sultan Fatih tarafından yapılan teklifle İstanbul’a gelmiş ve medreselerde matematik ve astronomi dersleri vererek gençlere ilim heyecanı kazandırmıştır.

   
 10. Mevlana Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Projesi Ödülü

  Mevlana; 
  İslam ve tasavvuf şairi filozof, şair Mevlana Celaleddin-I Rumi yalnızca doğup öldüğü topraklardaki saygın insanlar tarafından değil, tüm dünya tarafından ender rastlanan dâhilerden biri olarak görülmektedir. Tüm dünyada aşkın, sabrın ve hoşgörünün sembolü haline gelen Mevlana’nın 800.doğum yılı olan 2007 yılı Unesco tarafından “Dünya Mevlânâ Yılı” ilan edilmiştir.

   
 11. Muhsin Ertuğrul Tiyatro OyunuÖdülü

  Muhsin Ertuğrul; 
  Tutkularının peşinden giderek Paris’te bir yılını geçirip, tiyatro ve sinema hakkında kendini geliştirip ülkesine dönen büyük emektar Ertuğrul, Türk tiyatrosunun Batılı anlamda kurucusu kabul edilmektedir. Aynı zamanda 1922-1939 yılları arasında sinema filmi yapan tek kişi olma unvanına sahip Muhsin Ertuğrul, 1934 yılında Venedik Film Festivali’nde onur madalyasına layık görülmüştür.